Teatr GAK zaprasza 18 czerwca o godzinie 10.30 na spektakl w konwencji Teatru Forum STOPresji przygotowany przez Teatr Pedagogów.

Przygotowane przez nas przedstawienie dotyka zagadnień, które młodzi ludzie znają ze swojego codziennego życia. Poszukiwania akceptacji, umiejętności odmawiania, chęci przynależenia do grupy, umiejętności stawiania granic, poszukiwania balansu między pozostaniem wiernym sobie a konformizmem. Nasza główna bohaterka, Lena, jest dobrą uczennicą, pchaną przez ambitną matkę na ścieżkę kariery lekarskiej. Sama Lena czuje się nieco osamotniona, zwłaszcza odkąd jej przyjaciółka Ula znalazła się w szpitalu. Dlatego pozwala się zmanipulować Klaudii, z którą kiedyś się przyjaźniła. Chcąc odzyskać względy starej przyjaciółki, oddaje jej kolejne przysługi i stopniowo pogrąża się w coraz trudniejszym położeniu.

Scenariusz przedstawienia został przygotowany w ten sposób, by możliwe było jego "zforumowanie". Teatr Forum to technika dramy stworzona w latach 70. ubiegłego wieku przez brazylijskiego reżysera teatralnego Augusto Boala. W Teatrze Forum prezentowane przedstawienie dotyka problemów bliskich widzom, które mogą oni odnieść do siebie i zidentyfikować jako własne. Przedstawienie ma otwarte zakończenie i kończy się w momencie, w którym główny bohater znajduje się w trudnym położeniu i nie wie, co ma zrobić dalej. Zadaniem uczestników Forum jest udzielenie mu pomocy i zmiana zakończenia na bardziej pozytywne. Celem nie jest znalezienie idealnego rozwiązania, ale sam proces poszukiwania i wypróbowywania różnych zachowań. Widzowie nie tylko mogą zaproponować własne rozwiązanie danej sytuacji, ale także wypróbować je na scenie w konfrontacji z aktorami (więcej o Teatrze Forum w zakładce Teatr Pedagogów).

"W bezpiecznej, fikcyjnej sytuacji uczniowie sprawdzają, co czeka ich w życiu, jakie napotkają trudności, jakie mogą być konsekwencje ich decyzji i działania. Uczą się sposobów zrozumienia, rozpoznania siebie i innych. Zdobywają także strategie i narzędzia walki o swoje prawa, wolność i szczęście. Mają szansę zbadać i przeżyć najtrudniejsze momenty, sprowokować najtrudniejsze chwile, stawić czoła nieprzyjemnym sytuacjom i zorientować się, do czego są zdolni." (Dziedzic A., Drama i wychowanie, Warszawa 2000)


Spektakl został przygotowany we współpracy z Fundacją Edukacyjną ODiTK (www.fundacjaedukacyjna.oditk.pl)


"STOPpresji" Teatr Pedagogów

Reżyseria: Jarek Rebeliński

Scenariusz: Ewelina Wilk i zespół

Występują:

Halszka Gaczoł, Anna Górska, Anna Krasnopolska ? Kordowska, Marzena Michalik, Janina Rafalska, Jarek Rebeliński, Weronika Rudnik, Katarzyna Swystun, Joanna Szalecka ? Dudek.

Bilety na spektakle Teatru Forum w cenie 5 zł (za spektakl) skierowane są do szkół (grupy zorganizowane) dla pozostałych osób bilet jest w cenie 10 zł.

Ilość miejsc ograniczona.

Przedstawienie odbędzie się 18 czerwca o godzinie 10.30 w Gdańskim Archipelagu Kultury ul Dworcowa 9; 80-026 Gdańsk

Kontakt i rezerwacje: Jarek Rebeliński; This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ; This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ; 058 306 66 76; 693 721 003

 

 

XXVIII edycja Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego "Niebieskich Tarcz" oraz XLVIII Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Szkolnych o Nagrodę "Bursztynowej Maski"

19 - 21 czerwca 2012r

 

Teatr GAK oraz organizatorzy Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Przystań - zapraszają na scenę teatralną Dworku Artura w dniach 19 - 21 czerwca 2012r. w godzinach od 10.00 do 16.00 na XXVIII edycję Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego "Niebieskich Tarcz" oraz XLVIII Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Szkolnych o Nagrodę "Bursztynowej Maski".

Wojewódzki Turniej Teatralny "Niebieskich Tarcz" oraz Wojewódzki Konkurs o Nagrodę "Bursztynowej Maski" to imprezy artystyczno-edukacyjne trwale obecne w corocznym kalendarium środowiska związanego z animacją życia teatralnego w naszym regionie.

 

 

 

ZA NAMI FESTIWAL AKCEPT 2012

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.festiwal-akcept.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo zdjęć oraz relacji video z przebiegu imprezy :)