Projekt Teatr Forum to pomysł na stworzenie teatru edukacyjnego, nastawionego na młodego widza, który ma mieć kontakt z dobrą literaturą, nie zawsze obowiązkową. Jest to również okazja nie tylko do konfrontacji ze słowem, ale często z problemem. Każdy spektakl dotyczy pewnego tematu, o którym po prezentacji z młodym widzem rozmawiamy. W dyskusji w zależności od "przerabianej" tematyki biorą udział reżyserzy i aktorzy prezentowanych przedstawień, psycholodzy, terapeuci. Głównym celem projektu jest przede wszystkim promowanie życia kulturalnego wśród młodzieży, a także promowanie pozytywnych wzorów zachowań wśród młodych ludzi.

Podczas trwania projektu obejrzeliśmy następujące przedstawienie:

"SPOTKANIE" na podstawie tekstu Anny Aranowskiej Teatru Zielony Wiatrak w reżyserii Marka Branda. Spektakl odbył się 30 marca 2009 i poruszał problematykę zarażenia wirusem HIV.

"GŁUCHONIEMOC", spektakl który wyreżyserowała oraz napisała do niego scenariusz  http://siostryfijewskie.pl/ Natalia Fijewska-Zdanowska. Akcja sztuki dzieje się w szpitalnej poczekalni, siedzący naprzeciwko widzowie mimowolnie zamieniają się w pacjentów, którzy tak jak szesnastoletnia bohaterka, czekają na wizytę, słuchając jej przerywanej nerwowym śmiechem opowieści.
Z braku pieniędzy na obóz, czy kolonie, bohaterka idzie na pielgrzymkę. Tam zostawiona sama sobie przez koleżankę, która znajduje atrakcyjniejsze towarzystwo, spotyka starszego od siebie o cztery lata chłopaka - studenta.
Po powrocie z pielgrzymki, bohaterka odkrywa, że jest w ciąży. Długo ukrywa tek fakt przed mamą, mając nadzieję, że sytuacja jakoś "sama się rozwiąże". W końcu postanawia powiedzieć. W ostatniej scenie, dziewczyna wychodzi od lekarza. Okazuje się, że ciąża jest zagrożona. Nie wiadomo, co będzie dalej. Czy urodzi dziecko?

"GŁOSY" Teatru Krzyk. Spektakl inspirowany wydarzeniami w toruńskim technikum w roku 2004 (gdzie lekcja języka angielskiego zamieniła się w znęcanie psychiczne i fizyczne nad nauczycielem).

Ten spektakl, to nasz pierwszy manifest teatralny. To nasz Głos w sprawie dla nas istotnej, to nasza spowiedź, nasz ból, nasza niemoc, nasz gwałt na sobie, nasza terapia, nasza przestroga. To nasz...Krzyk.
Przenikliwe wyobcowanie społeczne, strach przed życiem, jak nauczyć się kochać, kiedy nikt kochania nie nauczył. Jak zrozumieć, co jest istotą? Jak nauczyć się żyć obok ludzi i z ludźmi? Jak nie wpierdolić się w samogwałt emocjonalny? Jak???? Teatr Krzyk

"PIF PAF I JESTEŚ TRUP" Studenckiego Teatru GWSH to historia opowiadająca o ciemnej stronie młodzieńczego kryzysu tożsamości i dramatycznych konsekwencjach jego bagatelizowania.
Pewnego dnia Dżo, zakompleksiony, wyalienowany nastolatek zabija swoich kolegów oraz rodziców. Po dokonaniu zbrodni zaczynają nawiedzać go głosy. Nie wie czy są to głosy w jego głowie, czy są to głosy zabitych osób. Dżo stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości nie wiedząc do końca, co się z nim dzieje.
Może spojrzenie wstecz pozwoli bardziej zrozumieć psychikę chłopca - mordercy?
I odpowiedzieć na pytanie, na ile środowisko wpływa na kształt osobowości człowieka.
I, czy w "wypaczonej psychice" może zajść przemiana wewnętrzna?
I, czy społeczeństwo pozwala sobie zrozumieć: dlaczego?
Bo może to społeczeństwo tworzy barbarzyńców, do których nie chce się później przyznać?
Spektakl nie udziela konkretnej odpowiedzi na żadne z pytań, możliwości wyboru jest wiele. To widz podejmuje decyzję!

"WYDECH" spektakl w reżyserii i na podstawie scenariusza Marka Kościółka.
"Nasz teatralny WYDECH to wydech o OJCOSTWIE" jego wielkiej tęsknocie oraz lęku przed własnym ojcostwem. To wydech o niebezpieczeństwie i konsekwencjach zagubionych relacji dziecko-ojciec. To diagnoza stanów emocjonalnych znanych z autopsji, opowieść o wielkim nieobecnym - OJCU i jego bezsilności w dzisiejszej rzeczywistości. To WYDECH o braku charyzmatu ojca.
To wydech o sieci, która zastępuje świat realny i staje się ojcem, przyjacielem, przekleństwem, wiarą, słowem. O sieci, która zagarnia, zabija, patroszy naszą tożsamość piszą o sowim przedstawieniu artyści.

"... I JULIA" na podstawie dramatu: Romeo i Julia" Wiliama Szekspira spektakl Teatru Off de BICZ w reżyserii Idy Bocian.
"Romeo i Julia" to dobrze wszystkim znana tragedia dwójki bohaterów, których niemożliwość miłości doprowadza do samobójstwa. Ida Bocian zdecydowała się opowiedzieć historię tej miłości z perspektywy Julii, co uzasadnia sposób interpretacji historii dwojga kochanków. Ida Bocian wyeksponowała tragedię Julii, której samotność w obliczu nieszczęścia staje się przyczyną obłędu.
Julia mogłaby równie dobrze być każdą z kobiet Szekspira, dla których miłość graniczy z szaleństwem. Pozostali bohaterowie sztuki pojawiają się w cytatach Julii, a sam Romeo jest jedynie adresatem pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Dzięki tej formie jego obecności dowiadujemy się, że tak naprawdę jest niedojrzałym do miłości człowiekiem. Julia zostaje ze swoja tragedią sama i sama ja przed nami odgrywa.

"AGLA-JA" na podstawie książki Aglaji Veternyi "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" spektakl Studenckiego Teatru GWSH w reżyserii Jarka Rebelińskiego.
Spektakl pokazuje cztery okresy z życia bohaterki: dzieciństwo, internat, variétés i epilog.
Każdy z tych okresów to osobna opowieść o fascynacji prostymi czynnościami, niesprawiedliwością, dojrzewaniu i pożegnaniu, widzianej oczami małej dziewczynki z cyrkowej rodziny, która powoli staje się kobietą.
Jest to refleksja nad duszą i pytaniami bez odpowiedzi.
Bo co można odpowiedzieć na pytanie "Jak pachnie Bóg?".


W ramach teatru forum zapoczątkowaliśmy współpracę z Fundacją Edukacyjna ODiTK i razem promujemy "Teatr z pasją".
Nasze zetknięcie zaowocowało pokazem spektaklu w konwencji teatru forum, który nazwaliśmy "STOPresji". Przygotowane przez nas przedstawienie dotyka zagadnień, które młodzi ludzie znają ze swojego codziennego życia. Poszukiwania akceptacji, umiejętności odmawiania, chęci przynależenia do grupy, umiejętności stawiania granic, poszukiwania balansu między pozostaniem wiernym sobie a konformizmem. Nasza główna bohaterka, Lena, jest dobrą uczennicą, pchaną przez ambitną matkę na ścieżkę kariery lekarskiej. Sama Lena czuje się nieco osamotniona, zwłaszcza odkąd jej przyjaciółka Ula znalazła się w szpitalu. Dlatego pozwala się zmanipulować Klaudii, z którą kiedyś się przyjaźniła. Chcąc odzyskać względy starej przyjaciółki, oddaje jej kolejne przysługi i stopniowo pogrąża się w coraz trudniejszym położeniu.
Scenariusz przedstawienia został przygotowany w ten sposób, by możliwe było jego "zforumowanie". Teatr Forum to technika dramy stworzona w latach 70. ubiegłego wieku przez brazylijskiego reżysera teatralnego Augusto Boala. W Teatrze Forum prezentowane przedstawienie dotyka problemów bliskich widzom, które mogą oni odnieść do siebie i zidentyfikować jako własne. Przedstawienie ma otwarte zakończenie i kończy się w momencie, w którym główny bohater znajduje się w trudnym położeniu i nie wie, co ma zrobić dalej. Zadaniem uczestników Forum jest udzielenie mu pomocy i zmiana zakończenia na bardziej pozytywne. Celem nie jest znalezienie idealnego rozwiązania, ale sam proces poszukiwania i wypróbowywania różnych zachowań. Widzowie nie tylko mogą zaproponować własne rozwiązanie danej sytuacji, ale także wypróbować je na scenie w konfrontacji z aktorami.

"W bezpiecznej, fikcyjnej sytuacji uczniowie sprawdzają, co czeka ich w życiu, jakie napotkają trudności, jakie mogą być konsekwencje ich decyzji i działania. Uczą się sposobów zrozumienia, rozpoznania siebie i innych. Zdobywają także strategie i narzędzia walki o swoje prawa, wolność i szczęście. Mają szansę zbadać i przeżyć najtrudniejsze momenty, sprowokować najtrudniejsze chwile, stawić czoła nieprzyjemnym sytuacjom i zorientować się, do czego są zdolni." (Dziedzic A., Drama i wychowanie, Warszawa 2000)

Obecnie w repertuarze grany jest spektakl "STOPresj"
Bilety na spektakle Teatru Forum w cenie 5 zł (za spektakl) skierowane są do szkół (grupy zorganizowane) dla pozostałych osób bilet jest w cenie 10 zł.
Ilość miejsc ograniczona.


Przedstawienie odbywają się w Gdańskim Archipelagu Kultury ul Dworcowa 9; 80-026 Gdańsk
Kontakt i rezerwacje Jarek Rebeliński: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , 058 306 66 76; 693 721 003