Teatr Błękitna Sukienka rozpoczął swoją działalność w marcu 2011 roku we Wrzeszczu. Tworzyło go osiem kobiet, aktorek-amatorek współpracujących z reżyserem i dramatopisarką Ritą Jankowską. Po miesiącach improwizacji i teatralnego warsztatu powstał ich pierwszy autorski spektakl Skacz marysiu.

Jego premiera odbyła się 18 listopada 2011 roku we wrzeszczańskiej synagodze.

Po spektakularnym sukcesie Skacz marysiu, wielkim zainteresowaniu mediów kobietami, uprawiającymi teatr - nadszedł czas krzepnięcia w teatralnej tożsamości.

Podczas wielomiesięcznej pracy teatralnej, improwizacji, rozmów, ale i otwartych starć - powstawał nowy autorski spektakl Powiedz miłość jest prosta.

Czy znów mówi o kobietach, mężczyznach i miłości? Ależ tak! Bo czy jest coś ważniejszego, co potrafiłoby zaprzątnąć nasze umysły na tyle miesięcy?! Czy jest inny temat, w którym emocje są zdolne do takiego galopu?!

Premiera spektaklu odbyła się 24 listopada 2012 w Gdańskim Archipelagu Kultury na Oruni.

"Spektakl jest zapisem ich mądrości, mocy i bezbronności. Jest pieśnią kobiet, w której " nie ma ideologii, nie ma polityki. A co jest?  Są mocne, prawdziwe dialogi, i jeszcze prawdziwsze monologi, jest oszczędny, ale celowy i precyzyjny ruch sceniczny, jest wysokiej klasy plastyka scen.  Są twarze kobiet." Krzysztof Kuczkowski, "Topos", 1-2(122-123)2012

 


Teatr Błękitna Sukienka spektakle:

"Skacz marysiu"

Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska

Występują: Justyna Kadziewicz, Joanna Kania, Joanna Kobylińska-Domżał, Monika Konczakowska, Bożena Kwiatkowska, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz

Współpraca kostiumograficzna: Beata Miłogrodzka

 

"Powiedz miłość jest prosta"

Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska

Występują: Monika Konczakowska, Dagny Lewandowska, Bożena Kwiatkowska, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz


Od stycznia Teatr Błękitnej Sukienki współpracuje z Gdańskim Archipelagiem Kultury w zakresie m.in.: tworzenia platformy dla kultury, twórczości i rozwoju kobiet, edukacji artystycznej, realizacji innowacyjnego procesu teatralno-terapeutycznego, funkcjonowania Sceny Teatralnej Kobiet Błękitna Sukienka w nurcie kultury Gdańska.


Chcesz dołączyć do Teatru Kobiet Błękitna Sukienka, nie czekaj gdyż za chwile może być za późno!
Próby odbywają się we wtorki od 18.30 do 20.30 w GAK w sali baletowej. Prosimy osoby chętne o wcześniejszy kontakt.